DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN %
Ankara
12°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

40 okunma

Hintliler Rusya’ya sıcak, Çin’e karşı soğuk

ABONE OL
31 Ağustos 2023 00:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Washington merkezli Pew Araştırma Merkezi’nin 24 ülkeyi kapsayan araştırması, Hintlilerin çoğunluğunun Rusya ve Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında olumlu görüşe sahip olduğunu ortaya koydu. Katılımcılar ayrıca uygun fiyatlı enerjiye erişimin öneminin altını çizdiler.

Ankete göre Hintlilerin yüzde 59’u Rusya Devlet Başkanı’nın dünya meseleleri konusunda doğru olanı yapacağına güvendiğini ifade etti. Bu oran, diğer ülkelerdeki katılımcılar arasında ortalama sadece %12.

Verilere göre Hindistan’da halkın yüzde 57’si Rusya’ya olumlu bakıyor ve yüzde 40’tan fazlası Moskova’nın küresel nüfuzunun son yıllarda arttığına inanıyor. Araştırma merkezi, “Hindistan, çoğunluğu Rusya hakkında olumlu görüşe sahip olduğu (Hindistanlıların yüzde 23’ü Rusya’yı çok olumlu görüyor) ankete katılan tek ülke ve son yıllarda Rusya’ya yönelik notların daha olumlu hale geldiği iki ülkeden biri.” bilgisini paylaştı.

Sonuçlar, Hintlilerin %71’inin Rusya’nın petrol ve gaz rezervlerine erişimini sürdürmenin “Ukrayna konusunda Rusya’ya karşı sert davranmaktan ” daha önemli olduğunu söylediğini ortaya çıkardı.

29 Ağustos’ta yayınlanan Bahar 2023 Küresel Tutum Araştırması, Şubat ve Mayıs ayları arasında gerçekleştirildi ve Yeni Delhi’deki G20 liderler zirvesi öncesinde 24 ülkede 30.000’den fazla kişi sorgulandı. Araştırmanın amacının Hindistan ve başbakanı hakkında görüş toplamak ve Hintlilerin kendi ülkeleri ve diğer uluslar hakkındaki algılarını araştırmak olduğu belirtildi.

ABD’YE ÇOĞUNLUK OLUMLU BAKIYOR

Araştırma makalesinde ayrıca ABD’nin Hindistan’da (%65) ankette sorulan diğer ülkelere göre daha olumlu görüldüğü belirtildi. Hindistan’da yanıt verenlerin yüzde 70’inden fazlası ABD dış politikasının ülkelerinin çıkarlarını dikkate aldığına inanıyor ve aynı oran ABD’nin dünya çapında barış ve istikrara katkıda bulunduğunu söylüyor.

YETİŞKİNLERİN GÖRÜŞÜ OLUMSUZ

Bununla birlikte, Hindistan’daki yetişkinlerin kabaca üçte ikisi ABD’nin diğer ülkelerin işlerine müdahale ettiğine inanırken, Hintli yanıt verenlerin %20’si Amerikan filmlerinin, televizyonunun ve müziğinin “en kötüsü” olduğunu düşünüyor.

Şİ’YE GÜVENMEYENLER YÜZDE 48

Bu arada Hindistan, çoğunluğun (%67) Çin hakkında olumsuz görüşlere sahip olduğu, ankete katılan tek orta gelirli ülke oldu. Ankete katılanların yüzde 48’i Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’e güvenmediklerini de belirtti.

10 HİNTLİDEN 8’İ MODİ’DEN YANA

Araştırma, Hintlilerin yüzde 68’inin ülkelerinin küresel nüfuzunun son yıllarda arttığına inandığını ortaya çıkardı. Ancak geçen yıl ankete katılan 19 ülkeden katılımcıların yalnızca %28’i Yeni Delhi için de aynı şeyi düşünüyordu. Yaklaşık on Hintliden sekizi Başbakan Narendra Modi hakkında olumlu görüşe sahipken, diğer 12 orta gelirli ülkede ortalama %37’lik bir oran Hindistan liderine olan güvenin kaybolduğunu bildirdi.

EN ÇOK OLUMLU BULUNAN İSRAİL

Hindistan’a ilişkin görüşler en çok İsrail’de olumlu; yüzde 71’i ülke hakkında olumlu görüşe sahip olduğunu söyledi. Hindistan’a olumlu bakılan diğer ülkeler Kenya, Nijerya ve Birleşik Krallık’tı; burada on kişiden en az altısı olumlu görüşe sahip olduğunu söyledi.

BATI’DAN HİNDİSTAN’A BAKIŞ

ABD, Kanada ve çoğu Avrupa ülkesinde görüşler karışıktı; ankete katılanların ortalama %46’sı Hindistan hakkında olumlu görüşe sahipken, ortalama %34 olumsuz görüş bildirdi. Çalışma ayrıca, verilerin en son 2008’de toplanmasına rağmen, Fransa, İspanya, Almanya ve Polonya dahil olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinde Hindistan’a yönelik olumlu görüşlerin kabaca yüzde 10 puan veya daha fazla azaldığını kaydetti.

RT

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.

deneme
dedektif | özel dedektif | fixbet giriş